SKU: P3A-S316-250-PX-12-PFXX-40-STWL
   Call 407 420-8080 or Email info@evosensors.com for Technical and Sales Support
RTD Probe with Transition to Lead Wire 12" Long Stainless Steel 1/4" Diameter Sheath with PFA Lead Wire
  • Temperature Operating range is -90 to 500°F (-70 to 260 C).
  • 3 Wire Design Pt100 (Platinum 100 Ohm) Class A element encased in a metal sheath and back filled with high purity alumina insulation providing excellent temperature stability and mechanical toughness.
  • Transition to Wire is stainless steel housing back-filled with a 500 F rated epoxy and a metal spring for strain relief to the 40" inches (1 meter) of wire leads.